Bezhistaminové víno – zdravé víno pro všechny

Peter Greguš Téma
26. ledna 2023 0

V dnešní době je již stále jednodušší zjistit, na co všechno má lidské tělo alergii. Jednoduše se to projevuje tím, že nedokáže přijmout a vstřebat určitou látku. Místo toho, aby se tělo nutilo bojovat s danou látkou, tak výrobci začali vyrábět vína, která se poněkud odlišují tím, že neobsahují aminokyselinu Histamin . Takovým produktem je Bezhistaminové víno, případně označované také Nízkohistaminové víno, Bio víno nebo vegan víno.

 

Bezhistaminové víno, Nízkohistaminové víno

Víno jako takové běžně obsahuje Histamin. K tomu, aby dokázali vyprodukovat víno bez Histaminu, případně se zanedbatelným množstvím, musí být zahájen celý proces již od zasazení révy do půdy bez chemické pomoci. Čistá půda znamená, že je bez těžkých kovů a pesticidů. Réva následně vyrodí bobule hroznů, které nejsou ničím postřikovány. Takto lze dosáhnout takzvaných Bio hroznů, které neobsahují žádné nežádoucí chemické látky. Následně se každá bobule hroznů při ručním sklízení kontroluje a poškozené a shnilé bobule se odstraňují.

bezhistaminove nizkohistaminove bio vino Následné kvašení – fermentace bobulí hroznů, musí být ukončeno těsně předtím, než se začne tvořit aminokyselina Histamin. Přirozený proces fermentace běží pod teplotou 16 stupňů. Při procesu výroby je zapotřebí speciální směs kvasinek. Tento proces výroby si každé vinařství poctivě hlídá, protože pokud by nebyl dodržen přesný postup, tak by samotné víno mohlo obsahovat vyšší procento Histaminu az celého procesu by se dalo vyrobit už jen klasické víno.

Velmi potřebná je i laboratorní kontrola, případně další snížení hladiny histaminu v podobě přidání speciálních enzymů. Úplné odstranění Histaminu není zcela možné. V Bezhistaminových vínech se nachází histamin do hodnoty 0,3 až 0,5 mg na 1 litr, což je obecně vnímáno jako bezpečné, takže jej můžeme přesněji nazývat Nízkohistaminové víno. Kromě toho se do vína nesmí přidat žádné živočišné produkty, aby si zároveň mohlo zachovat přívlastek vegan.

 

Zde můžete vyzkoušet některá vína:

 

Co je to vlastně Histaminová intolerance?

Samotný histamin se nachází v různých nápojích a jídlech. Lidské tělo jako takové si nedokáže poradit s poměrem příjmu a výdeje, takže s ním začne bojovat.

Příznaky Histaminové intolerace:

  • Zarudnutí kůže
  • Bolest hlavy
  • Nadýmání, plynatost
  • Vysoký nebo nízký tlak
  • Menstruační problémy

Takže jednoduše řečeno, Histaminová intolerance je nesnášenlivost histaminu. Právě pro tento problém musí některý lidé vyhledávat produkty, které jsou pro jejich organizmus přijatelné a bezproblémové. Statistika říká, že až 1% populace na světě má problém s Histaminovou intolerancí.

 

Jaký je rozdíl mezi Bezhistaminovým vínem a klasickým vínem?

Na první pohled se dá klidně říci, že žádný. Rozdíl však začíná už při samotném pěstování révy. Velmi se dbá na to, aby byly samotné bobule hroznů čistě přírodní – bio . Nepoužívá se při jeho pěstování žádná chemie, která by se později projevila. Je to stejné pěstování révy, jaké bylo již za dávných dob zažito.

Chuť a vůně Nízkohistaminového vína je v podstatě naprosto stejná jako u klasického vína. Všechno to ale záleží na konkrétním druhu vína, protože některá jsou více aromatičtější a na nich už může být cítit menší rozdíl, protože u nízkohistaminových vín se nevyužívá klasický výrobní proces, ve kterém se používá chemie. V každém případě určitě není třeba se bát vyzkoušet nízkohistaminové víno, protože je to v podstatě čistě přírodní produkt – takzvaný Bio produkt.

 

Kde koupit Nízkohistaminové víno?

Nízkohistaminové, bezhistaminové, bio víno případně i vegan víno si dokážete koupit na více místech. Není to nedostupný produkt, jak to s podobným produktem vždy bývalo. V dnešní době je v nabídce několik různých společností, které se zabývají výrobou nízkohistaminového vína. Vyrábějí všechny druhy běžných bezhistaminových vín jako jsou bílá, červená, růžová. Na etiketě vína se dočtete, zda dané víno obsahuje histamin nebo ne.

Můžete vyzkoušet některá vína v nabídce:


Jak se vám líbil tenhle článek?
Autor článku
Komentáře
Zatím se zde nenachází žádný komentář.
Přidej hodnocení

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..